Depresja psychotyczna

Depresja psychotyczna nie jest podręcznikiem, nie jest monografią na temat konkretnej choroby, nie jest zbiorem historii przypadków psychiatrycznych i niezupełnie historią naukową – chociaż jeden z jej autorów jest znakomitym historykiem psychofarmakologii, a drugi jest klinicznym ekspert od depresji psychotycznej. Książka jest mieszanką tych gatunków. Zrozumienie depresji ma zasadnicze znaczenie dla psychiatrii klinicznej, a interakcja między przyczynami genetycznymi, biochemicznymi, psychospołecznymi i neurodegeneracyjnymi wciąż pozostaje nierozwiązana. W latach 70. ubiegłego wieku nastąpił wzrost liczby lumperów , którzy postawili wszystkie typy depresji w kategorii dużych zaburzeń depresyjnych. Ta filozofia wciąż dominuje w czwartym wydaniu Podręcznika diagnostyczno-statystycznego zaburzeń psychicznych (1980). Jednak w ciągu ostatnich kilku lat doszło do ożywienia rozgrywających , którzy podjęli wysiłki, aby wyrwać pewne rodzaje depresji z ogólnej diagnozy – na przykład depresję psychotyczną, która może obejmować iluzje i halucynacje, lub melancholię, depresję z wyraźnym upośledzeniem psychoruchowym, anhedonią, zaburzeniami snu i apetytu oraz skłonnościami samobójczymi.
Depresja psychotyczna nie jest tajemną polemiką diagnostyczną, a większość zawartych w niej informacji jest interesująca dla ogólnego czytelnika medycznego. Z drugiej strony, ostatnie rozdziały i dodatki, które próbują przedstawić praktyczny zarys leczenia, wydają się być przytaczane i nie są autorytatywne ani wyraźnie przywoływane. Najciekawszymi częściami książki są dyskusje o sprawach historycznych, takich jak poeta Sylwia Plath i Andrea Yates, która utopiła pięcioro swoich dzieci w wannie w swoim domu w Teksasie w 2001 r. Podczas psychotycznej depresji.
W książce brakuje centralnej tezy, poza chęcią uświadomienia lekarzy, że podłoże depresji może być użyteczne. Ale autorzy nie przekonali mnie naprawdę. Zamiast tego wzbudzili we mnie podświadomy lęk, ponieważ w przeszłości wprowadzanie nowych systemów diagnostycznych w psychiatrii często postrzegano jako postęp, podczas gdy w rzeczywistości te nowe systemy odwracały uwagę od badań empirycznych psychiatrycznych.
RH Belmaker, MD
Ben Gurion University of the Negev, Beersheva, Israel
ac.il
[przypisy: diagter swarzędz, jakub bednaruk twitter, tetniak objawy ]